Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie dętki wybrać do hulajnogi Xiaomi?

2023-04-27
Jakie dętki wybrać do hulajnogi Xiaomi?

Często zdarza się tak, że nasza hulajnoga łapie kapcia w najmniej odpowiednim momencie. Podczas jazdy do pracy, szkoły lub po prostu na zwykłej przejażdżce. W takim momencie nie pozostaje nam nic innego jak kupić nową dętkę i wymienić uszkodzoną. W tym artykule dowiesz się jaką dętkę wybrać do hulajnogi elektrycznej Xiaomi, i jak zabezpieczyć się, aby dętka nie przebiła się ponownie.

Wstęp

Twoja hulajnoga złapała kapcia? Nie pozostaje nic innego jak kupno nowej dętki, a następnie jej wymiana. Nie powinniśmy, kupować dętki kierując się samym modelem hulajnogi. Może okazać się, że zakupiona dętka nie będzie pasowała lub po bardzo krótkim czasie ulegnie ponownej awarii. W tym artykule postaram się przedstawić, czym się kierować podczas wyboru dętki. Artykuł skierowany jest do użytkowników hulajnóg Xiaomi. Ten wpis można jednak śmiało zastosować do innych modeli hulajnóg. Zasady wyboru dętki zawsze są takie same.

Jak dochodzi do uszkodzenia dętki i jak temu zapobiec?

Podstawowe pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć to, w jaki sposób dochodzi do uszkodzenia dętki. Pierwsza myśl? Najechanie na gwóźdź, szkło lub na inny ostry przedmiot. Nic bardziej mylnego. Dziewięć na dziesięć uszkodzeń dętki powstaje w ten sam sposób i z tego samego powodu — zbyt niskiego ciśnienia w kole. Gdy w kole jest zbyt niskie ciśnienie powietrza, to po najechaniu na krawężnik lub inną nierówność na drodze, dętka ze zbyt niskim ciśnieniem zostaje ściśnięta przez oponę i felgę. Dochodzi wtedy do tzw. uszczypnięcia i dziura gotowa. Można to zaobserwować po tym, że większość dziurawych dętek posiada uszkodzenia nie od strony czoła opony, a właśnie od jej boku.

Wymieniliśmy już tysiące dętek i wiemy, że jeżeli dziura w dętce jest z boku, a nie na środku to właśnie w ten sposób doszło do jej uszkodzenia. Przy kolejnej wymianie dętki zwróć uwagę, gdzie znajduje się dziura. Zapewniamy cię, że w 90% przypadków dziura będzie z boku dętki. Jest to właśnie spowodowane jazdą ze zbyt niskim ciśnieniem.

8.5x2” vs 10x2” - Rozmiar ma znaczenie

Szukając dętki do hulajnogi Xiaomi, na pewno natrafisz na dętki w różnych rozmiarach: 8.5x2”, 10x2” lub 10x2.125”. Powstaje pytanie: który rozmiar wybrać? Oczywiście to zależy od opon, jakie posiadasz w swojej hulajnodze. Standardowe opony w hulajnogach Xiaomi to 8.5x2” (pomijając najnowsze modele Xiaomi 4 PRO i 4 PRO Ultra). Wartość ta może być zapisana również jako: 8 1/2 x 2 lub 50/75-6.1. Jeżeli w swojej hulajnodze posiadasz opony, o wartościach wskazanych powyżej, to koniecznie szukaj dętki w rozmiarze 8.5x2”.

Wielu użytkowników decyduje się na tzw. konwersje kół, czyli zmianę standardowych opon 8.5x2” na większe 10x2”. Ma to na celu poprawienie komfortu jazdy. Większe koła lepiej wybierają nierówności, a hulajnoga lepiej się prowadzi. Jeżeli twoja hulajnoga wyposażona jest w opony 10x2”, to koniecznie szukaj dętek w tym właśnie rozmiarze.

Psst… chcesz zmienić koła w swojej hulajnodze na 10x2”? Nie zapomnij o zestawie do konwersji, który podnosi tylny błotnik i nóżkę parkingową, bez tego ani rusz!. Sprawdź naszą ofertę podkładek do konwersji

Zły rozmiar dętki – co wtedy?

Ważne jest, aby wybrać odpowiedni rozmiar dętki. Jeżeli posiadasz w swojej hulajnodze standardowe opony 8.5x2”, a zamontujesz dętki większe, czyli np. 10x2” (lub jeszcze większe), to dętka źle się ułoży na feldze i w oponie. W bardzo krótkim czasie może to doprowadzić do uszkodzenia dętki i ponownej jej wymiany. Z drugiej strony, jeżeli do opony 10x2” zamontujesz dętkę 8.5x2” dętka będzie zbyt rozepchana w kole. Wtedy przy najechaniu na większą nierówność może doprowadzić do jej uszkodzenia. Reasumując, zawsze staraj się dobrać odpowiedni rozmiar dętki do opony. W przeciwnym wypadku czekać cię będzie wizyta w serwisie lub własnoręczna wymiana uszkodzonej dętki.

Wentyl w dętce – prosty czy zakrzywiony

Kolejnym ważnym elementem przy wyborze dętki jest wentyl. Tym razem nie chodzi o rozmiar, bo rozmiar zawsze jest ten sam. Chodzi o kształt wentyla. Wentyl może być prosty lub zakrzywiony. Fabrycznie hulajnogi Xiaomi wyposażone są w wentyl prosty w przednim jak i tylnym kole. Jednak istnieje możliwość zastosowania dętki z zakrzywionym wentylem w celu ułatwienia pompowania koła. Jednak należy pamiętać, że dętkę z zakrzywionym wentylem można zastosować tylko w tylnym kole! W kole przednim jest silnik. Tam musi być wentyl prosty.

Jeżeli zamontujesz dętkę z zakrzywionym wentylem w przednim kole, to wystający wentyl nie zmieści się między kołem a ramieniem widelca. Wtedy katastrofa gotowa. Na zdjęciu obok możesz zobaczyć taką właśnie sytuację. Widać na nim dętkę z zakrzywionym wentylem zamontowaną w kole przednim, gdzie znajduje się silnik. Efektem był taki, że dętka jak i osłona widelca zostały uszkodzone.

Źle dobrana dętka do koła w hulajnodze elektrycznej Xiaomi

Co oznacza wentyl 45/45, 90/90 lub 0/90?

Można spotkać się z oznaczeniami wentyli 45/45, 90/90 lub 0/90. Jest to oznaczenie, w jaki sposób wentyl jest zagięty i obrócony względem dętki. Powyższe wartości wyraża się w stopniach.

Rodzaje zakrzywionych wentyli:

  • Wentyl 45 / 45 – Wentyl w dętce zakrzywiony jest pod kątem 45° i kąt między wentylem a dętką wynosi 45°
  • Wentyl 90 / 90 – Wentyl w dętce zakrzywiony jest pod kątem 90° i kąt między wentylem a dętką wynosi 90°
  • Wentyl 0 / 90 - Wentyl w dętce zakrzywiony jest pod kątem 90° i obrócony o 0° (wentyl równolegle do dętki)
Rodzaje wentyli w dętkach do hulajnogi elektrycznej Xiaomi

Podsumowanie

Wybór dętki do hulajnogi Xiaomi nie jest trudny. Należy się kierować kilkoma zasadami. Przede wszystkim rozmiar dętki należy dobrać tak, aby był zgodny z rozmiarem opony. Warto kupić dętkę z zakrzywionym wentylem. Ułatwi to napompowania koła lub sprawdzenie ciśnienia. W tym miejscu należy pamiętać, że dętkę z zakrzywionym wentylem można zastosować w hulajnogach Xiaomi tylko w tylnym kole. Jeżeli będziesz montować dętkę własnoręcznie, pamiętaj, że niezbędnym narzędziem do tego jest łyżka i talk. Nie używaj śrubokrętu lub innego narzędzia z ostrymi krawędziami.

Warto również zwrócić uwagę na samą wagę dętki. Spotkaliśmy się już z dętkami 8.5x2”, które ważyły 40 gram. W naszej ofercie dostępne, są grube dętki, których waga wynosi od 90 do 120 gramów. Ostatnim elementem, o którym musisz pamiętać, to odpowiednie ciśnienie w kole. Utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia znacząco wydłuża żywotność opony i dętki.

Myślę, że temat wyboru dętki do hulajnogi Xiaomi został wyczerpany i już wiesz jaką dętkę wybrać. Zachęcamy do zakupów w naszym sklepie, gdzie znajdziesz grube i solidne dętki takich marek jak: XuanCheng, CST i INOPARTS. Jeżeli zastanawiasz się nad innym rozwiązaniem, jakim są opony bezdętkowe, dzięki którym nie ma mowy o złapaniu kapcia w hulajnodze, to sprawdź nasz poprzedni wpis. Omawiamy w nim jakie opony bezdętkowe wybrać do hulajnogi.

Polecane

Talk do opon i dętek 10g

Talk do opon i dętek 10g

4,99 zł brutto/1szt.
pixel