Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie opony bezdętkowe pełne wybrać do hulajnogi elektrycznej?

2023-03-08
Jakie opony bezdętkowe pełne wybrać do hulajnogi elektrycznej?

No i znowu stało się!!! Spieszyłeś się na swojej hulajnodze na ważne spotkanie i przebiłeś dętkę. Tak czy siak, spóźnisz się na spotkanie. Do tego jeszcze: hulajnoga unieruchomiona, trzeba szukać transportu zastępczego, i jeszcze później stracisz czas, wymieniając dętkę na nową. Co by tu zrobić, żeby pozbyć się tego problemu raz na zawsze? Rozwiązaniem są opony bezdętkowe do hulajnogi elektrycznej. W tym krótkim wpisie przestawimy wady i zalety tych opon, abyś mógł w pełni świadomie wybrać rodzaj opon.

 

 

 

Wstęp

Standardowe opony w hulajnodze elektrycznej, to opony pneumatyczne. Najczęściej wewnątrz takiej opony znajduje się dętka. Jak pokazuje doświadczenie,  dętka często ulega przebiciu i  potrafi nam zepsuć frajdę z jazdy oraz pokrzyżować nasze plany. Aby temu zapobiec, producenci opracowali specjalne modele opon bezdętkowych, które nie ulegają przebiciu.  Opony te z sezonu na sezon zdobywają coraz większą popularność. Użytkownicy hulajnóg bardzo doceniają bezobsługowość i długą żywotność takich opon. Jednak jak to mawiają: nie ma róży bez kolców. Opony bezdętkowe również mają swoje wady, o których wspomnimy w tym wpisie. Ogólnie opony bezdętkowe można podzielić na dwa rodzaje:

  • opony bezdętkowe pełne
  • opony bezdętkowe półpełne

Opona bezdętkowa pełna

Bezdętkowa opona pełna, jest całkowicie wypełniona gumą. Charakteryzuje się bardzo wysoką wytrzymałością na ścieranie. Znaczy to, że przejedziesz nią długi dystans, zanim bieżnik kompletnie się zetrze i trzeba będzie ją wymienić na nową. W ofercie naszego sklepu znajdziesz bardzo dużo opon tego typu. Pasuję one do najpopularniejszych modeli hulajnóg elektrycznych na rynku. Pamiętaj jednak o jednym. Jest to najtwardsza z opon bezdętkowych, a to przekłada się na komfort jazdy.

Opony bezdętkowe pełne do hulajnogi elektrycznej

Opona bezdętkowa półpełna

Opona półpełna w przeciwieństwie do opony pełnej nie jest całkowicie wypełniona materiałem. Dzięki temu waży ona mniej. Dodatkowo komfort jazdy jest wyższy. Opony bezdętkowe półpełne możemy podzielić  na dwa rodzaje:

  • "Plaster miodu"
  • "Struktura pustych komór"

Różnice w konstrukcji widać na zdjęciach poniżej.

 

Opony bezdętkowe półpełne do hulajnogi elektrycznej - struktura plastra miodu i system pustych komór

Reasumując największą zaletą opon półpełnych, jest ich niższa waga oraz wyższy komfort jazdy.

Do jakich modeli hulajnóg dostępne są opony bezdętkowe?

Model naszej hulajnogi nie jest żadnym ograniczeniem w przesiadce na opony bezdętkowe pełne i półpełne. W naszej ofercie znajdziesz opony tego typu w różnych rozmiarach do najpopularniejszych modeli hulajnóg: Xiaomi, Ninebot, Motus, Techlife, Kugoo i wiele innych. Sprawdź naszą ofertę i zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Montaż opony bezdętkowej

Wybraliśmy i kupiliśmy swoje opony. To teraz czas na montaż. Trzeba jednak pamiętać, że montaż opony pełnej lub półpełnej nie należy do najłatwiejszych zadań. Po pierwsze, takie opony zawsze mają mniejszą średnicę od analogicznego rozmiaru opony pneumatycznej. Jak na nią spojrzysz, to może Ci się nawet wydawać, że jest za mała do Twojej felgi. To tylko złudzenie mniejsza średnica wynika z tego, że opona pełna / półpełna musi być bardzo ciasno osadzona na feldze. Dzięki temu podczas hamowania nie będzie się obracać względem felgi. Nie zsunie się również przez działanie sił bocznych podczas ostrych skrętów przy wyższych prędkościach. Co do samego montażu, to jest wiele różnych metod zakładania takich opon. Najpopularniejszą z nich, jest metoda zakładania "na gorąco", czyli podgrzanie opony w gorącej wodzie. Podgrzewamy ją do wysokiej temperatury, aby stała się bardziej plastyczna. Wtedy nałożenie opony na felgę będzie dużo łatwiejsze. Bardzo pomocne w tej czynności będą duże łyżki do wymiany opon. Bez tego ani rusz! W sieci można znaleźć wiele poradników, które pokażą Ci jak założyć opony pełne i półpełne. No, chyba że kupisz oponę ze sklepu Inoparts.  Wtedy nie musisz nic szukać, bo dostaniesz instrukcję montażu na swoją skrzynkę e-mail.

A co z komfortem jazdy?

Jak już powiedzieliśmy wcześniej: nie ma róży bez kolców. Jeżeli zdecydujesz się na opony bezdętkowe pełne lub półpełne to komfort podróżowania hulajnogą będzie niższy. Wynika to z tego, że opony tego typu są twardsze od opon pneumatycznych. Jest to odczuwalne głównie podczas pokonywania krawężników i różnego typu nierówności. Jeśli zależy Ci na komforcie jazdy, to najlepiej zamontować amortyzator Monorim.   Twoja hulajnoga nie posiada, żadnego amortyzatora? W takim przypadku zalecamy opony półpełne, które wykonane są z miększej mieszanki i posiadają strukturę, która pozwala zachować podobny komfort jazdy do opon wypełnionych powietrzem. Jeżeli twoja hulajnoga wyposażona jest w amortyzator, to wybór jest dowolny. Możesz wybrać bez obaw oponę bezdętkową pełną lub półpełną.  

Psst… Szukasz przedniego amortyzatora do swojej hulajnogi Xiaomi?  Ale nie wiesz, jaki wybrać? Sprawdź nasz poprzedni wpis o amortyzatorach Monorim.

Podsumowanie

Opony bezdętkowe pełne i półpełne to bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnych opon. Dostępność różnych wzorów i kolorów pozwala spersonalizować hulajnogę według uznania. Po co mieć nudne czarne opony skoro można mieć: czerwone, niebieskie, pomarańczowe lub żółte? – a gdyby tego było mało, to co powiesz na opony, które świecą w ciemności? Tak, takie też się znajdą.

Opony bezdętkowo pełne i półpełne świecące w ciemności

Jak widzisz dostępność opon bezdętkowych, jest ogromna. Nie tylko wzór i kolor możesz wybrać, ale i również rozmiar. A na koniec o największej zalecie takich opon – bezobsługowość. Zakładasz raz i już nigdy nie przejmujesz się niczym! Zero problemu przebitych dętek. Jeździsz, dopóki bieżnik w oponie się nie zetrze.  

Opony bezdętkowe pełne i półpełne dostępne w różnych kolorach

Już wiesz, jak wygląda świat opon bezdętkowych, czym się różnią i jakie korzyści dają. Sprawdź naszą szeroką ofertę i wybierz coś dla siebie!

Polecane

pixel